NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Текст на Симон дьо Бовоар и протести срещу абортите провокират най-новия проект на визуалния артист Дора Славова
5616
Калейдоскоп

Текст на Симон дьо Бовоар и протести срещу абортите провокират най-новия проект на визуалния артист Дора Славова

Провокацията за най-новия проект "Не/докосвай" (Don`t Touch) на визуалния артист Дора Славова, представен в Бургас, се появява след прочитането на "Вторият пол" от Симон дьо Бовоар. Това разказа в интервю авторката по време на официалната му премиера на изложбата, състояла се в Дружеството на бургаските художници. В него тя разглежда един от най-сериозните проблеми на съвремието ни - контролът над възпроизводството на човека и хилядолетното напрежение между половете. Прави го чрез 18 анонимни човешки силуета – фигури на забулени жени без лица, обвити в бяла копринена нишка, които са сякаш в сватбена премяна, но от утробата им сякаш излизат шипове

| 17 Юли 2024, 14:37 ч.
Текст на Симон дьо Бовоар и протести срещу абортите провокират най-новия проект на визуалния артист Дора Славова
Текст на Симон дьо Бовоар и протести срещу абортите провокират най-новия проект на визуалния артист Дора Славова
Снимка © Христо Стефанов

Провокацията за най-новия проект "Не/докосвай" (Don`t Touch) на визуалния артист Дора Славова, представен в Бургас, се появява след прочитането на "Вторият пол" от Симон дьо Бовоар. Това разказа в интервю авторката по време на официалната му премиера на изложбата, състояла се в Дружеството на бургаските художници. В него тя разглежда един от най-сериозните проблеми на съвремието ни - контролът над възпроизводството на човека и хилядолетното напрежение между половете. Прави го чрез 18 анонимни човешки силуета – фигури на забулени жени без лица, обвити в бяла копринена нишка, които са сякаш в сватбена премяна, но от утробата им сякаш излизат шипове. 

Славова обясни, че вдъхновението от текста, който Бовоар пише през 50-те години на миналото столетие, идва, след като осъзнава колко актуален се оказва той и в настоящия век, в който свободата на жените да разполагат със собствените си тела продължава да е казус в много страни.

"Има едно количествено натрупване и концентрация на ситуации, защото точно след прочита на този текст се случиха протестите в Полша във връзка с абортите, а после и в Ню Йорк. Тогава сякаш в съзнанието ми се появиха първите идеи за този проект като концепция и композиция", заяви Славова.

Тя допълни, че още от началото е знаела, че ще използва манекени като форма, които обаче са твърде опростени. За обработването им използва копринена нишка, която по думи им придава блясък и мекота. Шиповете, които използва, пък трябва да въздействат едновременно и като оръжие, и като защита, защото това е най-важното място на жената, което не бива да бъде докосвано.

"Фактът, че всяка една жена е бъдеща, потенциална майка, независимо дали прави този избор, тя носи в себе си тази детеродност и е достатъчно основание на нея да не бъде посягано", коментира авторката.

Според Славова еднозначно решение на този дългогодишен казус с женското тяло едва ли ще има някога, но не бива да има прекрачване на свободи. "Реално погледнато, в България нямаме такъв проблем, но има жени, които имат и то огромен. За мен обаче не е редно някой друг да взима решението за техните тела", допълни Дора Славова. 

Джаз звуча в ретро Родопската теснолинейка, която пътува по маршрута Добринище – Якоруда за първи път в дните, в които се провежда „Банско джаз фестивал“. 

Музикантите Петър Терзиев и Велизар Гичев от UKE DUO се отправиха тази сутрин от гарата в Банско в пътуване, което съчета джаз и боса нова с атмосферата на миналото. 

Атракционната ретро теснолинейка е с вагони от 20-те, 40-те и 70-те години на миналия век. Композицията е теглена от дизелов локомотив, специално произведен в Западна Германия през 1965 г. по поръчка на България.

Предложението за джаз в теснолинейката дойде от Кристиян Ваклинов, който се занимава с разработването на тази прекрасна идея, разказа председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ и съорганизатор на „Банско джаз фестивал“ Илияна Щерева – Иванова. Тя посочи, че пътуването с ретро теснолинейката е емоционално, но тя трябва

Музикалният фестивал Sun Tribe Open Air се завръща с 15-ото си поредно издание в бургаския парк „Росенец“, съобщиха организаторите.

Събитието ще се проведе от 26 до 28 юли и е с вход свободен.

Фестивалът предлага програма на две сцени, където ще се качат диджеи и изпълнители.

Основната сцена ще бъде открита в петък, от 19:00 ч. с DJ Ivo Happy, който ще миксира денсхол и рага. След него на сцената ще излязат българското реге дуо NRG_D & Джами Ют и Jungle Alien от Република Северна Македония. На сцената ще се качат още DJ Siso, Лим Кинг, DGS, Mitrev, DJ Друг и Walkin` Shadowz b2b DeadZero. Във втория ден публиката ще се забавлява на транс и психеделична музика със сетовете на LFO, DJ Acid Martin, Psy Chemist, Petkoff и Pacific, а след полунощ забавлението поемат Tripitale, Kundalini, Galactic Trip b2b P2P, KIT и Balkan Trip.

На по-малката сцена ще има

Вили Николов подрежда нова изложба живопис в столичната галерия „Минерва“.

Експозицията ще бъде открита на 12 септември и ще продължи до 9 октомври, съобщават организаторите.

Вили Николов е роден на 22 януари 1976 година в София. Изявява се в областта на графиката, живописта, илюстрацията и рисунката. Работи с масло, темперни бои, акварелни бои, пастел. Негови творби са притежание на испанската кралица София, на бившия испански премиер Хосе Мария Аснар, на българското посолство в Мадрид, посолството на Венецуела в България, както и в частни колекции в България, Германия, Австралия, Гърция, Франция, Италия, Нова Зеландия, Русия, Турция, Украйна, Узбекистан, Йордания, САЩ.

/ВСР

Художествен пленер с изложба "Павликени и светът" събра автори от България, Кипър и Франция в Павликени. Това е неговото 13-то издание, което се организира от кметството, Фондация "Аматерас" и местното Народно читалище „Братство -1884“, съобщиха от общинския пресцентър.

Международният форум се провежда в периода 3 юли - 8 юли, а официалното откриване на изложбата с готовите творби на участниците ще е в последния ден. Тя ще е подредена в читалището и ще бъде фокусирана предимно върху произведения в хартиеното изкуство, посочиха организаторите.

Авторите, избрани да участват тази година, са: Инчи Кансу, Исмет Тартар, Емел Семиоглу, Есер Кечечи, Раиф Кизил и Кемал Каймаз от Кипър, французинът Брюно Давид, който през годините е оставил трайна следа в колекция „Павликени и светът“, и организаторите от българска страна - Тодор Тодоров и Даниела Тодорова. Творците са известни

Британският актьор Чиуетел Еджиофор и режисьорът Майкъл Уинтърботъм ще получат награди "Икона" на тазгодишния лондонски кинофестивал "Рейнданс", съобщи "Холивуд рипортър". 

Отличието на Еджиофор ("12 години в робство", "Марсианецът") ще бъде връчено по време на тържественото откриване на форума на 19 юни с премиерата на филма Cuckoo на Тилман Сингър в Лондон, а на Уинтърботъм - по време на церемонията за връчване на наградите на журито на 27 юни.

"Чиуетел Еджиофор и Майкъл Уинтърботъм имат важен и изключителен принос към независимото кино, както пред, така и зад камерата. Горди сме да почетем техните постижения с тази награда", каза основателят на кинофорума Елиът Гроув.

"Продължавам да се възхищавам на изключително независимия дух на филмовия фестивал "Рейнданс" и е чудесно, че той се фокусира върху вдъхновяването и обучението на изгряващи таланти. Радвам

Изложбата бе открита от заместник-кмета по култура и вероизповедание на Бургас Диана Саватева, изкуствоведа Пламен Петров, директор на художествената галерия в Казанлък, както и автор на кураторския текст, който съпровожда представянето на "Не/докосвай".

В началото на събитието Пламен Петров използва повода от проекта на Славова и направи връзка с авторката на изложбата, която се открива тази вечер, 17 юли, в галерията в Казанлък - Стефанка Стойчева, която през 70-те години забременява от студент по медицина в София. "Тя прави своя избор да не позволи да бъде докоснат растящия в нея живот и да го роди. Това се оказва вреда за нея в онези години. От нея се отказват родителите , всичките приятели, гонят я отвсякъде, живее като куче, но има право да направи своя избор", разказа Пламен Петров. Той коментира още, че едно от най-важните черти на съвременното изкуство е, че генерално то ни провокира да говорим, което постига и Дора Славова с нейния проект. 

"Не/докосвай" (Don`t Touch) може да бъде видян в залата на Дружеството на бургаските художници до 27 юли.  

Десетки самоковци се събраха в Туристическата градина в Самоков, за да гледат филма „Пулсът на танца“.

Лятната кино вечер е част от празника на Самоков, който започна на 15 август и продължава до 21. По този повод всеки ден се организират различни активности. Специален гост по време на прожекцията бе един от актьорите – Ивайло Захариев, който откри вечерта

Захариев сподели, че главният актьор във филма Георг Киряков е европейски шампион по танци.

"Пулсът на танца" тръгва официално по кината в цялата страна от 8 февруари. В лентата участват още Башар Рахал, Ивайло Захариев, Райна Караянева, Любомир Ковачев, Стан Яневски, Сара Драгулева. Оператор на лентата е Емил Топузов, а във филма е използвана музика от последния албум на Папи Ханс. Продукцията е на "Медия продакшънс 2000".

Преди лятното кино бе организиран и детски празник

Голямата награда на международния кинофестивал в Карлови Вари, Чехия - "Кристален глобус", беше спечелена от филма на британския режисьор Марк Къзънс "Бърз поглед към по-дълбоки неща" (A Sudden Glimpse to Deeper Things), съобщи "Ческе новини". 

Филмът представя живота британската художничка Уилхелмина Барнс-Греъм. 

"Кристалният глобус" беше връчен от президента на фестивала Иржи Бартошка. Освен статуетка, победилият филм получава и награда от 25 хил. щатски долара, която се разпределя по равно между режисьора и продуцента на филма. 

В конкурсната програма на фестивала тази година се състезаваха 12 продукции. Наградата за режисура получи сингапурката Нелиша Лоу за пълнометражния си дебют "По въже". Специалната награда на журито и премия от 15 хил. щатски долара спечели норвежкият филм "Завинаги", режисиран от Лиля Инголфсдотир и разглеждащ мястото

Изложбата  „Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ бе официално открита в Националния етнографски музей (НЕМ) в София.  

Пътуващата експозиция, чието оригинално заглавие е „Fake (f)or Real“, е дело на куратора Йоанна Урбанек и Дома на европейската история – Брюксел.

“Изложбата, която ви представяме, е наистина любопитна. Вярвам, че скоро ще се убедите в това”, каза проф. д-р Владимир Пенчев, директор на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН), при представянето на експозицията. 

На събитието присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният министър на културата Найден Тодоров, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.

“Признавам си, това е една от най-любопитните изложби, които са се случвали напоследък в България”, каза вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си при откриването

С поднасяне на цветя пред бюст-паметника на Аспарух Лешников (1897 - 1978) започна 23-тото издание на Националния конкурс-фестивал на старата градска песен и шлагер „С песните на Ари“ в Хасково. Почит към именития тенор отдадоха заместник-кметът на града Мария Вълчева и членовете на журито.

В залата на Драматично-куклен театър „Иван Димов“ конкурсната програма откри Вокално-инструментална група „Нежни думи“ при ОНЧ „Заря“ от Хасково.

Фестивалът е едно от емблематичните събития в културния календар на Общината. Освен възможността за среща между изпълнители и почитатели на шлагерната песен, целта на музикалния форум е да бъдат издирени, популяризирани и съхранени подобни български изпълнения от 20-и век.

Общо 11 групи, осем индивидуални изпълнители и пет формации в категориите - дует, трио и квартет, участват в тазгодишното издание на форума. Формациите и певците

Рецитал на кувейтската пианистка Люлюа Ал Шамлан ще има на 17 юни в София, съобщават от Полския институт, домакин и организатор на събитието.

В програмата са включени творби на Панчо Владигеров, Франц Шуберт, София Губайдулина и Сергей Рахманинов. 

Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано екстраваганца“.          

Люлюа Ал Шамлан е пианистка с български корени, родена в Кувейт. Има концертен опит в Европа, САЩ, Узбекистан, Азербайджан и Средния Изток.

През 2019 година завършва средното си образование в едно от четирите специализирани музикални училища във Великобритания. Продължава обучението си в консерваторията Manhattan Sch

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Калейдоскоп
5616
Калейдоскоп

Текст на Симон дьо Бовоар и протести срещу абортите провокират най-новия проект на визуалния артист Дора Славова

Провокацията за най-новия проект "Не/докосвай" (Don`t Touch) на визуалния артист Дора Славова, представен в Бургас, се появява след прочитането на "Вторият пол" от Симон дьо Бовоар.Това разказа в интервю авторката по време на официалната му премиера на изложбата, състояла се в Дружеството на бургаските художници.

| 17 Юли 2024, 14:37 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Текст на Симон дьо Бовоар и протести срещу абортите провокират най-новия проект на визуалния артист Дора Славова
Текст на Симон дьо Бовоар и протести срещу абортите провокират най-новия проект на визуалния артист Дора Славова
Снимка © Христо Стефанов

Провокацията за най-новия проект "Не/докосвай" (Don`t Touch) на визуалния артист Дора Славова, представен в Бургас, се появява след прочитането на "Вторият пол" от Симон дьо Бовоар. Това разказа в интервю авторката по време на официалната му премиера на изложбата, състояла се в Дружеството на бургаските художници. В него тя разглежда един от най-сериозните проблеми на съвремието ни - контролът над възпроизводството на човека и хилядолетното напрежение между половете. Прави го чрез 18 анонимни човешки силуета – фигури на забулени жени без лица, обвити в бяла копринена нишка, които са сякаш в сватбена премяна, но от утробата им сякаш излизат шипове. 

Славова обясни, че вдъхновението от текста, който Бовоар пише през 50-те години на миналото столетие, идва, след като осъзнава колко актуален се оказва той и в настоящия век, в който свободата на жените да разполагат със собствените си тела продължава да е казус в много страни.

"Има едно количествено натрупване и концентрация на ситуации, защото точно след прочита на този текст се случиха протестите в Полша във връзка с абортите, а после и в Ню Йорк. Тогава сякаш в съзнанието ми се появиха първите идеи за този проект като концепция и композиция", заяви Славова.

Тя допълни, че още от началото е знаела, че ще използва манекени като форма, които обаче са твърде опростени. За обработването им използва копринена нишка, която по думи им придава блясък и мекота. Шиповете, които използва, пък трябва да въздействат едновременно и като оръжие, и като защита, защото това е най-важното място на жената, което не бива да бъде докосвано.

"Фактът, че всяка една жена е бъдеща, потенциална майка, независимо дали прави този избор, тя носи в себе си тази детеродност и е достатъчно основание на нея да не бъде посягано", коментира авторката.

Според Славова еднозначно решение на този дългогодишен казус с женското тяло едва ли ще има някога, но не бива да има прекрачване на свободи. "Реално погледнато, в България нямаме такъв проблем, но има жени, които имат и то огромен. За мен обаче не е редно някой друг да взима решението за техните тела", допълни Дора Славова. 

Изложбата бе открита от заместник-кмета по култура и вероизповедание на Бургас Диана Саватева, изкуствоведа Пламен Петров, директор на художествената галерия в Казанлък, както и автор на кураторския текст, който съпровожда представянето на "Не/докосвай".

В началото на събитието Пламен Петров използва повода от проекта на Славова и направи връзка с авторката на изложбата, която се открива тази вечер, 17 юли, в галерията в Казанлък - Стефанка Стойчева, която през 70-те години забременява от студент по медицина в София. "Тя прави своя избор да не позволи да бъде докоснат растящия в нея живот и да го роди. Това се оказва вреда за нея в онези години. От нея се отказват родителите , всичките приятели, гонят я отвсякъде, живее като куче, но има право да направи своя избор", разказа Пламен Петров. Той коментира още, че едно от най-важните черти на съвременното изкуство е, че генерално то ни провокира да говорим, което постига и Дора Славова с нейния проект. 

"Не/докосвай" (Don`t Touch) може да бъде видян в залата на Дружеството на бургаските художници до 27 юли.  

Джаз звуча в ретро Родопската теснолинейка, която пътува по маршрута Добринище – Якоруда за първи път в дните, в които се провежда „Банско джаз фестивал“. 

Музикантите Петър Терзиев и Велизар Гичев от UKE DUO се отправиха тази сутрин от гарата в Банско в пътуване, което съчета джаз и боса нова с атмосферата на миналото. 

Атракционната ретро теснолинейка е с вагони от 20-те, 40-те и 70-те години на миналия век. Композицията е теглена от дизелов локомотив, специално произведен в Западна Германия през 1965 г. по поръчка на България.

Предложението за джаз в теснолинейката дойде от Кристиян Ваклинов, който се занимава с разработването на тази прекрасна идея, разказа председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ и съорганизатор на „Банско джаз фестивал“ Илияна Щерева – Иванова. Тя посочи, че пътуването с ретро теснолинейката е емоционално, но тя трябва

Музикалният фестивал Sun Tribe Open Air се завръща с 15-ото си поредно издание в бургаския парк „Росенец“, съобщиха организаторите.

Събитието ще се проведе от 26 до 28 юли и е с вход свободен.

Фестивалът предлага програма на две сцени, където ще се качат диджеи и изпълнители.

Основната сцена ще бъде открита в петък, от 19:00 ч. с DJ Ivo Happy, който ще миксира денсхол и рага. След него на сцената ще излязат българското реге дуо NRG_D & Джами Ют и Jungle Alien от Република Северна Македония. На сцената ще се качат още DJ Siso, Лим Кинг, DGS, Mitrev, DJ Друг и Walkin` Shadowz b2b DeadZero. Във втория ден публиката ще се забавлява на транс и психеделична музика със сетовете на LFO, DJ Acid Martin, Psy Chemist, Petkoff и Pacific, а след полунощ забавлението поемат Tripitale, Kundalini, Galactic Trip b2b P2P, KIT и Balkan Trip.

На по-малката сцена ще има

Вили Николов подрежда нова изложба живопис в столичната галерия „Минерва“.

Експозицията ще бъде открита на 12 септември и ще продължи до 9 октомври, съобщават организаторите.

Вили Николов е роден на 22 януари 1976 година в София. Изявява се в областта на графиката, живописта, илюстрацията и рисунката. Работи с масло, темперни бои, акварелни бои, пастел. Негови творби са притежание на испанската кралица София, на бившия испански премиер Хосе Мария Аснар, на българското посолство в Мадрид, посолството на Венецуела в България, както и в частни колекции в България, Германия, Австралия, Гърция, Франция, Италия, Нова Зеландия, Русия, Турция, Украйна, Узбекистан, Йордания, САЩ.

/ВСР

Художествен пленер с изложба "Павликени и светът" събра автори от България, Кипър и Франция в Павликени. Това е неговото 13-то издание, което се организира от кметството, Фондация "Аматерас" и местното Народно читалище „Братство -1884“, съобщиха от общинския пресцентър.

Международният форум се провежда в периода 3 юли - 8 юли, а официалното откриване на изложбата с готовите творби на участниците ще е в последния ден. Тя ще е подредена в читалището и ще бъде фокусирана предимно върху произведения в хартиеното изкуство, посочиха организаторите.

Авторите, избрани да участват тази година, са: Инчи Кансу, Исмет Тартар, Емел Семиоглу, Есер Кечечи, Раиф Кизил и Кемал Каймаз от Кипър, французинът Брюно Давид, който през годините е оставил трайна следа в колекция „Павликени и светът“, и организаторите от българска страна - Тодор Тодоров и Даниела Тодорова. Творците са известни

Британският актьор Чиуетел Еджиофор и режисьорът Майкъл Уинтърботъм ще получат награди "Икона" на тазгодишния лондонски кинофестивал "Рейнданс", съобщи "Холивуд рипортър". 

Отличието на Еджиофор ("12 години в робство", "Марсианецът") ще бъде връчено по време на тържественото откриване на форума на 19 юни с премиерата на филма Cuckoo на Тилман Сингър в Лондон, а на Уинтърботъм - по време на церемонията за връчване на наградите на журито на 27 юни.

"Чиуетел Еджиофор и Майкъл Уинтърботъм имат важен и изключителен принос към независимото кино, както пред, така и зад камерата. Горди сме да почетем техните постижения с тази награда", каза основателят на кинофорума Елиът Гроув.

"Продължавам да се възхищавам на изключително независимия дух на филмовия фестивал "Рейнданс" и е чудесно, че той се фокусира върху вдъхновяването и обучението на изгряващи таланти. Радвам

Десетки самоковци се събраха в Туристическата градина в Самоков, за да гледат филма „Пулсът на танца“.

Лятната кино вечер е част от празника на Самоков, който започна на 15 август и продължава до 21. По този повод всеки ден се организират различни активности. Специален гост по време на прожекцията бе един от актьорите – Ивайло Захариев, който откри вечерта

Захариев сподели, че главният актьор във филма Георг Киряков е европейски шампион по танци.

"Пулсът на танца" тръгва официално по кината в цялата страна от 8 февруари. В лентата участват още Башар Рахал, Ивайло Захариев, Райна Караянева, Любомир Ковачев, Стан Яневски, Сара Драгулева. Оператор на лентата е Емил Топузов, а във филма е използвана музика от последния албум на Папи Ханс. Продукцията е на "Медия продакшънс 2000".

Преди лятното кино бе организиран и детски празник

Голямата награда на международния кинофестивал в Карлови Вари, Чехия - "Кристален глобус", беше спечелена от филма на британския режисьор Марк Къзънс "Бърз поглед към по-дълбоки неща" (A Sudden Glimpse to Deeper Things), съобщи "Ческе новини". 

Филмът представя живота британската художничка Уилхелмина Барнс-Греъм. 

"Кристалният глобус" беше връчен от президента на фестивала Иржи Бартошка. Освен статуетка, победилият филм получава и награда от 25 хил. щатски долара, която се разпределя по равно между режисьора и продуцента на филма. 

В конкурсната програма на фестивала тази година се състезаваха 12 продукции. Наградата за режисура получи сингапурката Нелиша Лоу за пълнометражния си дебют "По въже". Специалната награда на журито и премия от 15 хил. щатски долара спечели норвежкият филм "Завинаги", режисиран от Лиля Инголфсдотир и разглеждащ мястото

Изложбата  „Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ бе официално открита в Националния етнографски музей (НЕМ) в София.  

Пътуващата експозиция, чието оригинално заглавие е „Fake (f)or Real“, е дело на куратора Йоанна Урбанек и Дома на европейската история – Брюксел.

“Изложбата, която ви представяме, е наистина любопитна. Вярвам, че скоро ще се убедите в това”, каза проф. д-р Владимир Пенчев, директор на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН), при представянето на експозицията. 

На събитието присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният министър на културата Найден Тодоров, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.

“Признавам си, това е една от най-любопитните изложби, които са се случвали напоследък в България”, каза вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си при откриването

С поднасяне на цветя пред бюст-паметника на Аспарух Лешников (1897 - 1978) започна 23-тото издание на Националния конкурс-фестивал на старата градска песен и шлагер „С песните на Ари“ в Хасково. Почит към именития тенор отдадоха заместник-кметът на града Мария Вълчева и членовете на журито.

В залата на Драматично-куклен театър „Иван Димов“ конкурсната програма откри Вокално-инструментална група „Нежни думи“ при ОНЧ „Заря“ от Хасково.

Фестивалът е едно от емблематичните събития в културния календар на Общината. Освен възможността за среща между изпълнители и почитатели на шлагерната песен, целта на музикалния форум е да бъдат издирени, популяризирани и съхранени подобни български изпълнения от 20-и век.

Общо 11 групи, осем индивидуални изпълнители и пет формации в категориите - дует, трио и квартет, участват в тазгодишното издание на форума. Формациите и певците

Рецитал на кувейтската пианистка Люлюа Ал Шамлан ще има на 17 юни в София, съобщават от Полския институт, домакин и организатор на събитието.

В програмата са включени творби на Панчо Владигеров, Франц Шуберт, София Губайдулина и Сергей Рахманинов. 

Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано екстраваганца“.          

Люлюа Ал Шамлан е пианистка с български корени, родена в Кувейт. Има концертен опит в Европа, САЩ, Узбекистан, Азербайджан и Средния Изток.

През 2019 година завършва средното си образование в едно от четирите специализирани музикални училища във Великобритания. Продължава обучението си в консерваторията Manhattan Sch

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.